Úvodní setkání 29. srpna 2017
Záznam z prvního setkání aktivních příznivců Frýdlantska 29. 8. 2017
Setkání zahájil místopředseda DSO Frýdlantsko M. Götz, který seznámil účastníky s důvodem a cíli vzniku strategického dokumentu.
- Hušková představila program setkání
Dotaz L. Winklerové zda a jak bude dokument, který vznikne, závazný pro členy DSO Frýdlantsko.
Reakce B. Huškové: Funkci strategického dokumentu vnímáme ve dvou rovinách: a) Seznam důležitých činností pro DSO b) Prostor pro aktivizování dalších subjektů v regionu
Doplnění M. Götze: Strategický dokument bude podkladem pro další aktivity DSO, s ohledem na charakter dokumentu jej však nelze vnímat jako “úkolníček” pro členy DSO. Ze zkušeností z veřejného projednávání v obci Kunratice víme, že některé aktivity vzniklé z veřejného projednávání bylo možné realizovat až po několika letech, kdy pro ně byly vytvořeny podmínky.
- Klápště: Smyslem není vytvořit objemný dokument do šuplíku, ale iniciovat aktivity na území Frýdlantska, rozproudit diskusi.
Následovala aktivita “Živé Frýdlantsko” při které účastníci sdělovali, jaký je jejich vztah k Frýdlantsku.
- Klápště: Oslovili jsme Vás, protože Vaše aktivity mají přesah do různých oblastí Frýdlantska, a uvítali bychom, kdybyste využili svých kontaktů a vztahů a pomohli rozšířit myšlenku zapojení co nejširší skupiny účastníků plánování. Pokud bychom jen zvali formálními pozvánkami, řada lidí nepřijde; a bez účasti lidí z různých prostředí a oborů a také z různých částí Frýdlanska strategii se kterou se bude opravdu pracovat nevytvoříme.
- Hušková seznámila přítomné s programem Frýdlantsko a Jizerské hory – lidé v krajině z roku 1997 – před 20 lety. Při strategickém plánování bychom rádi navázali na neformální charakter, aktivní účast veřejnosti a zároveň odborný přístup, což byly mimořádné charakteristiky této akce.
- Vacek: Jak se s výstupy programu pracovalo dál?
- Hušková: Následovaly aktivity zejména v kulturní oblasti (projekt Smědá – naše řeka, Společnost pro Jizerské hory a spolek Frýdlantsko), rozvojové projekty připravuje svazek obcí, podpora různých aktivit byla součástí projektu PRVO. Nenašel se však jeden “generální” nositel.
- Vacek vyslovil myšlenku, že cílem vznikající strategie by mělo být nastaveny takové aktivity, které budou dále realizovány.
- Pánek upozornil že je také potřeba myslet na prostředky, které umožní aktivity realizovat. Vyslovil také obavu z nedostatku rozhodovacích pravomocí, těch, kteří se na vzniku strategie budou podílet.
- Matušková: Přípravná setkání k strategickému dokumentu mohou být také motivací a vzpruhou, zdrojem inspirace. Snahou by mělo být shromáždění myšlenek které podpoří prosperitu a udržitelnost území.
- Götz: Chtěli bychom vytvořit plán, jak využít potenciál Frýdlantska
- Chytil: Charakterizoval Frýdlantsko jako spící Šípkovou Růženku. Ohradil se proti ekonomické analýze Frýdlantska, kde bylo Frýdlantsko charakterizováno jako “mrtvola, která není schopná ekonomického růstu”. Upozornil na skrytý potenciál Frýdlantska – turistiku. Na přínosy Singletreku (rozvoj NMPS a Jindřichovic), díky kterému přijede na Frýdlantsko 40 – 60 tis lidí za rok. Zdůraznil silné stránky Frýdlantska v této oblasti: klid, agroturistika. Upozornil na nevyřešený problém se zámkem Frýdlant a nedostatek ubytovacích kapacit ve městě. Doporučil rozhýbat nenátlakové aktivity.
- Hušková: V zamýšlené strategii se budeme soustředit hlavně na podporu místních zdrojů.
- Klápště: Aby byla strategie realizovatelná, nesmí být příliš široká – musí obsahovat ty nejdůležitější věci v množství, které jde zvládnout. Pokud se ukáže, že něco není v kompetenci svazku obcí, obcí nebo dalších přítomných, bude výstupem úkol jednat s tím, kdo danou věc v kompetenci má.
- Klápště představil kroky, které povedou k sestavení strategického dokumentu
- Pánek se dotázal, proč se v úvodu budou k pozitivům a negativům Frýdlanska vyjadřovat všichni, proč se spíše nezačne pracovat v odborných pracovních skupinách, kde se každý bude zabývat tématem, kterému rozumí.
- Klápště: Pokud se začne rovnou v rezortních pracovních skupinách, má to několik nevýhod. Tou největší je asi nemožnost poté vybrat do strategie menší množství prioritních oblastí, protože každý rezort chce svoje a není na podkladě čeho rozhodnout, který je důležitější. A také může zafungovat provozní slepota – když se o věcech baví stále titíž lidé, všímají si stále obdobných věcí. Takže pro pojmenovávání, co rozvíjet a co řešit, je důležitá šířka diskutujících, naopak hledání cest jak to řešit se neobejde bez zkušenosti a odborné znalosti. Proto nejprve budeme pracovat tak, že při hodnocení současného stavu a výběru prioritních oblastí se bude moci vyjádřit každý k čemukoli a teprve potom do vymýšlení, co udělat se zapojí hlavně ti, kdo mají větší znalosti a zkušenosti v dané oblasti.
- Hušková představila program veřejného setkání Frýdlantsko 2030 které je plánováno na 10. – 12. 11. Úvodní diskuse proběhne v pátek v prostorách frýdlantského pivovaru, v sobotu budou páteční náměty prodiskutovávány v menších skupinách, na neděli se počítá s exkurzí po stopách programu Lidé v krajině.
K propagaci akce obdrží členové PT pozvánku, kterou bude možné vytisknout (ideálně formát A4).
- Winklerová navrhla, aby bylo připraveno zvací video
Jmenovali jsme asociace spojené s Frýdlantsko 2030. Foto flipchartu.
- Bíma představil návrh loga, následovala diskuse nad návrhy. Hlasovalo se o nejlepší podobě návrhu. Vznikl nápad horní vlnovku nahradit “lomenou čárou”
Děkujeme všem účastníkům za jejich čas a Petru Bímovi za návrh loga.
Další setkání bylo naplánováno na 24. 10. 2017 od 17 hod. ve Frýdlantě – zasedací místnosti MAS Frýdlantsko / Děkanská 74, 1. patro, naproti klubu |
Mezi setkáními budou zaslány k připomínkování připravované informační materiály včetně webu.